2017-05-16

#Portablism

Pirmo reizi uzzināju par “Portablism” pāris gadus atpakaļ. Pa šo laiku daudz kas ir mainījies un uzlabojies šajā, varētu teikt turntablism novirzienā, par to īsumā arī uzrakstīšu.
Portablism ir par un ap vieglo / portatīvo plašu atskaņotāju, kas darbojas arī ar baterijām un to var ņemt līdz uz mūzikas ierakstu veikaliem, lai atrastu, ko sev tīkamu, vai vienkārši, lai būtu ērta iespēja klausīties vinilu jebkur.
Pirmie populārākie un joprojām visbiežāk izmantotie portatīvie vinila atskaņotāji ir Numark PT01 (~99€) un Vestax Handy Trax (~ 140€).
Vēlāk tirgū parādījās arī portatīvie feideri, kurus var viegli pieslēgt pie atskaņotāja un “griezt” skaņu tāpat, kā izmantojot īsto crossfaderi, kas ir iebūvēts mikserī. Tad arī aizsākās iespēja “skrečot” jebkur - var teikt dzima portablism. Divi mani favorīti starp portatīvajiem feideriem ir Raiden Fader RXI-F2 (~ 121€) un Jesse Dean - JDDX2R (~ 90€).
Pēcāk iznāca kaudze ar 7’’ Scratch platēm ar sempliem, Serato izlaida 7’’ control plati un 7’’ slipmatus. DJ somu ražotāji izdomāja īpašu somu piemērotu tieši portablismam - JetPack Cut bag. Parādījās arī tieši portable scratch sacensības - gan pilsētās, gan online ar video. Īsāk sakot, tas jau ir pārverties par plašu virzienu un biznesu ārzemēs.
Reaģējot uz pēkšņo portablisma popularitāti visā pasaulē, pavisam nesen Numark izlaida speciālu PT01 Scratch atskaņotāju (~ 150€), kurā ir iebūvēts arī Scratch Switch slēdzis (to gan nevajag jaukt ar feideri, tas ir kas cits - google it, ja ir interese). Ilgi negaidot, Jesse Dean Designs uztaisīja šim slēdzim aizstājēju, - JDDX2RS PT-01 (~ 80€) - tas ir mini feideris, kuru var ieskrūvēt Scratch Switch slēdža vietā.
Ir jau parādījušies arī pirmie tonearmi, kas ir stabilāki par esošiem un ar kuriem var izmantot dīdžeju aprindās iecienītās adatas, kā Shure 44-7. Lasīju, ka Jesse Dean designs arī tagad strādā pie jauna tonarm izstrādes, un es laikam gaidu tieši to.
Ir vairāki varianti - kā sākt savu portatīvo scratch dzīvi, nosaukšu divus, manuprāt, labākos no tiem: 
1. Numark PT01 + Raiden Fader RXI-F2
2. Numark PT01 Scratch + JDDX2RS PT-01 Jesse Dean Designs
Man ir ļoti interesanti novērot, kā viss attīstās portablismā. Bet pats galvenais, - ir forša sajūta, ka skrečot var jebkur! 
P.S. Paskatīties, kā tas strādā “dzīvajā” var kādā no Rīgas DJ Skolas un Turntablist Latvia organizētājām Scratch sesijām! Visi welcome!

B E D R O O M S E S S I O N

Another  # pm2heam  - Multi-Genre DJ Set  # bedroomsession IGTV

Search This Blog